Poznaj 5 rzeczy, które mogą zmienić Twój nastrój o 180 stopni!

0
667
źródło: pixabay.com

Leżysz czasem z głową wtopioną w sufit i rozmyślasz o tym jak szybko upływa czas? Tyle zmarnowanych lat, odniesionych porażek, nieszczęśliwych związków, chorób, chwil słabości? Puszczasz melancholijną muzykę. Ma koić, ale wtapia Cię w coraz większy smutek. Uważaj, bo to właśnie ona może Cię albo podnieść na duchu, albo wręcz przeciwnie, przykleić do łóżka… podobnie jak całe otoczenie w którym się znajdujesz.

Oto kilka rzeczy, które mogą mieć zdecydowany wpływ na Twój nastrój.

  1. Oświetlenie

W mroku łatwiej o melancholię i popadnięcie w przygnębienie. Z drugiej strony, jeżeli masz naprawdę niezbyt wesoły nastrój, zbyt jasne, jaskrawe, czy rażące światło może Cię łatwo zirytować. Najlepiej wypośrodkować. Zawiesić lekką firankę, by nie raziło słońce, ale raczej unikać zaciągania grubych zasłon. Oświetlenie nie tylko potrafi dołować, ale i wywoływać agresję. To właśnie to zbyt mocne, intensywne światło, jak i – przede wszystkim mrugające kolory. Mamy z nimi do czynienia na dyskotekach, czy koncertach. Dają nam pewna energię. Jednak przebywając zbyt długo wśród migających świateł, można łatwo obudzić w sobie niezamierzoną agresję. Najlepiej będzie, jeżeli sam zaobserwujesz jak wpływa na Twoje samopoczucie dany rodzaj światła. Rozleniwia i otępia Cię? Zadbaj o dodatkowe lampy lub promienie słońca. Motywuje Cię do pracy? Świetnie!

źródło: pixabay.com
  1. Zapachy

To naturalne, że ładne, kojarzące się nam przyjemnie zapachy, wprowadzają nas w dobry nastrój. Zwłaszcza jeżeli mamy okazję tych rzeczy skosztować (np. zapach ciasta, dochodzący z naszej kuchni). Z kolei brzydkie zapachy, jak chociażby smród nieumytego żula w tramwaju, budzą w nas irytację. Jeżeli zaś mając zły humor, trafimy na nieodpowiadający nam zapach, może to doprowadzić nas do prawdziwej wściekłości. Z kolei używanie świeczek zapachowych, olejków eterycznych (choćby lawendowego), czy kadzidełek może wprowadzać nas w stan błogości i spokoju. Ale tutaj znowu musimy zaobserwować jakie zapachy mają na nas dobry wpływ, a jakie wręcz przeciwnie.

  1. Smaki

Dlaczego czekolada poprawia nam humor? Mówi się o sporej zawartości w niej magnezu…ale humor mamy już lepszy dużo wcześniej niż magnez zostanie przyswojony przez nasz organizm. To przyjemny smak czekolady sprawia, że można nią pocieszyć nawet największego smutasa. Podobną rolę odgrywają owoce cytrusowe, jak mandarynki, pomarańcze, które posiadają zarówno przyjemny smak jak i zapach. Potrafią tym poprawić samopoczucie naprawdę wielu osobom.

źródło: pixabay.com
  1. Muzyka

Zostało wspomniane we wstępie, że zbyt smętne ballady, choć piękne, niekoniecznie muszą wyprowadzić nas z przysłowiowego „dołka”.  Z kolei energiczna muzyka jest w stanie dodać motywacji i radości. Ale nie ma co zadręczać miłośnika ballad rockowych, energicznym techno. Liczy się nie tylko rytm, ale i upodobania. Muzyka, kojarząca nam się miło, nasuwająca pozytywne wspomnienia, o wiele łatwiej poprawi nam nastrój, niż ta której nie znosimy.

Przeczytaj, jak bardzo muzyka może wpływać na nasz nastrój!

źródło: pixabay.com
  1. Przyjaciele

Relacje z innymi ludźmi przeogromnie przekładają się na nasze samopoczucie. Stąd, jeżeli chcemy być szczęśliwi, warto utrzymywać dobre kontakty z innymi. Pewnie znane jest wam uczucie, kiedy podczas tak zwanej chandry, przyjaciółka wyciąga was na kawę lub piwo i nagle smutek przechodzi jak ręką odjął? Może nie wszystkiemu przyjaciele są w stanie całkowicie zaradzić, ale na pewno mogą choć trochę pomóc.

źródło: pixabay.com

Na koniec, dla poprawy nastroju, polecamy przeczytać: najlepsze cytaty z książki „Mały Książe”

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.