Długie, średnie, krótkie, kręcone, proste, farbowane, z pasemkami czy zupełnie naturalne – każde z nich wymagają specjalnej pielęgnacji. A zadbane włosy mogą być atutem każdej kobiety. Bo o ile można wyjść na miasto bez makijażu, to wyjście z zaniedbanymi włosami nie przemawia na nasza korzyść. Zwłaszcza jeżeli są one tłuste, nieuczesane, bądź doszczętnie zniszczone. Ale jak prawidłowo dbać o włosy? Jakich kosmetyków pielęgnacyjnych używać? Zapraszamy do lektury!
Dobrze dobrany szampon
To podstawa. Tego kosmetyku używają zarówno mężczyźni jak i kobiety, starsi, a nawet dzieci. Jedyną grupą osób, które faktycznie nie muszą sięgać po szampon są łysi, ale umówmy się, że ten artykuł nie jest dla nich. 😉 Niektóre osoby starsze uważają, że sam szampon w zupełności wystarcza do pielęgnacji włosów. Dlaczego tak nie jest, za chwilę zostanie wyjaśnione. Jednak to prawda, że jeżeli mógłbyś kupić tylko jeden jedyny kosmetyk do pielęgnacji włosów, to bez zastanowienia wybierzesz szampon. Pierwszy krok włosowej pielęgnacji to oczyszczenie. Kiedy oczyszczać włosy doskonale widzimy, gdy robią się tłuste, nieświeże i powodują pewien dyskomfort i niezbyt korzystne doznania estetyczne.
Jak wybrać odpowiedni szampon do włosów? Wbrew pozorom nie zaleca się kupowania pierwszego lepszego, a już na pewno najtańszego szamponu (chociaż czasem za dobry szampon nie trzeba dać wiele, ale cena nie powinna być czymś co decyduje o wyborze tego, a nie innego produktu). Unikajcie szamponów do wszystkich rodzajów włosów. Mogą one niepotrzebnie przesuszać włosy już suche, bądź nadmiernie przetłuszczać te tłuste. Najpierw rozeznaj jaki masz rodzaj włosów: przetłuszczające się, normalne, farbowane, skłonne do wypadania, suche i zniszczone czy mieszane (przy skórze głowy tłuste, a na końcówkach suche). Zazwyczaj żeby wiedzieć jakie ma się włosy nie potrzeba specjalnych badań, ale jeżeli masz wątpliwości, możesz to zawsze skonsultować ze swoim fryzjerem. Szampon dobieraj zawsze zgodnie z potrzebami swoich włosów. Przetestuj kilka szamponów i zobacz, z którym twoje włosy polubią się najbardziej. Nie zawsze droższy znaczy lepszy. Ważne żeby końcowy efekt był zadowalający. Jednak nie oczekuj od szamponu, że od razu zregeneruje twoje włosy i przywróci im dawny blask. Od tego są pozostałe kosmetyki pielęgnacyjne.

Odżywka
Również należy do podstawowych kosmetyków pielęgnujących włosy. A odpuścić jej używanie mogą tylko osoby z włosami krótkimi (chociaż nawet krótkowłose kobiety stosują odżywki). Odżywkę możesz, ale nie musisz stosować po każdym myciu, jeżeli twoje włosy łatwo się rozczesują i są ogólnie zdrowe. Jednak w każdym przypadku dobrze zrobi im odżywianie, chociażby od czasu do czasu. Jeżeli z kolei twoje włosy trudno się rozczesują, są suche, zniszczone, bądź farbowane, nałożenie odżywki po każdym umyciu jest jak najbardziej wskazane. Najlepiej spisują się odżywki spłukiwane (nie przetłuszczają włosów), ale dla tych można znaleźć również wiele tych, których nie trzeba spłukiwać. Odżywkę podobnie jak szampon dobieramy zgodnie z rodzajem swoich włosów. Dobrze jest też łączyć ze sob kosmetyki i kupować odżywkę z tej samej serii i firmy co szampon, co często jest uzupełnieniem jego działania.
Maska
Maska dobrana do potrzeb skóry głowy i włosów, może zapewnić im kompleksową regenerację. Taka maska, którą stosuje się zazwyczaj 1-2 dni w tygodniu wykazuje silniejsze działanie niż zwykła odżywka. Podobnie jak warto zafundować sobie czasem maskę dla skóry twarzy, tak i warto pozwolić włosom na spotkanie z bogactwem odżywczo – regenerujących składników. Właśnie dzięki takiej pielęgnacji włosy stają się lśniące, piękne i gęste. Jeżeli posiadasz włosy przetłuszczające się to nakładaj maskę na same końcówki, bądź spłukuj ją wcześniej niż jest zalecane na opakowaniu. Ważne również by wybierać maski pod swoje włosy i nie stosować ich za często, żeby nie „przedobrzyć”. Zwłaszcza trzeba uważać na maski z keratyną, które świetnie regenerują, ale stosowane zbyt często mogą za bardzo obciążać włosy.

Płukanki
Istnieją również płukanki, wzmacniające włosy, przeciwdziałające ich wypadaniu. I nie chodzi o płukanki koloryzujące, ale te z całkiem naturalnych jak zaparzony skrzyp polny, pokrzywa, rumianek czy inne zioła sprzyjające ładnym włosom. Takie płukanki można wykonać samodzielnie, bądź kupić w drogerii czy aptece. Są łatwe w użyciu, ładnie pachną. Zazwyczaj płukamy nimi włosy na sam koniec rytuałów pielęgnacyjnych. Najlepiej samemu przetestować tego typu opcję i zobaczyć czy sprzyja naszym włosom, czy też w przypadku naszych włosów jest zwykłą stratą czasu.
Wcierki
Wcierki mają za zadanie przeciwdziałać wypadaniu włosów oraz pozytywnie wpływać na ich porost. Wciera się je nie tyle we włosy (jak odżywki czy maski), ale w skórę głowy. Dlatego mają wpływ na cebulki włosów i swoją skuteczność zawdzięczają temu, że działają już u podstaw włosów. Jednak aby zauważyć skuteczność wynikającą ze stosowania wcierki istotna jest regularność. Z racji, że ten kosmetyk działa nie tyle na włosy, co na skórę głowy, potrzeba czasu by zobaczyć pierwsze efekty. Ale jeżeli te już są, zazwyczaj są nadzwyczajnie pozytywne.

Olejki
Olejki to małe czarodziejki, bo mają w sobie naprawdę niezwykłą moc. Ich wada polega jedynie na tym, że są tłuste i przetłuszczają włosy, toteż nie powinno ich się stosować po myciu głowy, ale kilka godzin przed aby zdążyły się wchłonąć. Wciera ich się zaledwie kilka kropel i to w same końcówki włosów. Najlepiej takie olejki nałożyć na noc, pozostawić na włosach i rano zmyć. Mogą być to olejki naturalne bardziej gęstej konsystencji jak: kokosowy, czy masło shea, lub w konsystencji płynnej, jak: olej macadamia, arganowy, sezamowy, ryżowy, konopny, w końcu rycynowy (świetnie wspomaga porost włosów). Również specjalne olejki z dedykacją do włosów, będące połączeniem kilku składników możemy kupić w drogerii, sklepie fryzjerskim, czy aptece.
Pomimo wymienionych wyżej środków do pielęgnacji włosów, należy pamiętać, że wszelkie zabiegi jak farbowanie, suszenie, kręcenie i prostowanie włosów – niszczą je. Dlatego na ile mamy możliwość – obchodźmy się z włosami naturalnie.
Chcesz przeczytać więcej na temat pielęgnacji włosów? Zobacz TUTAJ.
Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!