5 najczęściej popełnianych błędów podczas odchudzania

0
704
źródło: pixabay.com

Postanowiłeś schudnąć? Wspaniale! Niestety, czeka na ciebie wiele pułapek. Niektóre z nich to powszechne mity, krążące w świecie Internetu i powtarzane bezmyślnie przez ludzi. Nie daj się nabrać i odchudzaj się z głową!  Oto 5 najbardziej popularnych błędów, które bardziej lub mniej świadomie popełniają odchudzający się ludzie. Sprawdź czego nie robić! 

  1. Głodówka

Diet głodówkowych znaleźć można mnóstwo. A mogą mieć całkiem atrakcyjne nazwy jak dieta bananowa, kapuściana, czy nawet lodowa! I chociaż teoretycznie człowiek dostarczając organizmowi o wiele mniej kalorii – powinien chudnąć, to działa to tylko przez chwile. Po kilku dniach bowiem następuje tzw. wilczy głód i organizm upomina się o niedostarczane do tej pory kalorie.

Oprócz tego zbyt niskokaloryczne diety przyczyniają się do niedoborów organizmu na witaminy, minerały, a tym samym zmniejszają jego odporność, narażając go na zwiększone ryzyko różnych infekcji. Jeżeli jesz sporadycznie, mało i nieregularnie – twój metabolizm może ogromnie zwolnić, a to na pewno nie pomoże ci schudnąć.

źródło: pixabay.com
  1. Niejedzenie po 18

To dawno obalony mit. Nie powinno się jeść wyłącznie dwiem trzy godziny przed snem. A mało kto z nas chodzi spać już o 21. Zasypianie z silnym głodem nie sprzyja wysypianiu się, a tym samym odchudzaniu. Bo nic nie pomaga nam schudnąć tak jak dobry, efektywny sen. Owszem kolacja nie powinna być ciężkostrawna i obfita w tłuszcze, jednak nie ma sensu całkowicie się jej pozbawiać. Miska gotowanych warzyw na kolację wyjdzie nam wyłącznie na zdrowie. Osiemnasta nie jest magiczną godziną, po której całe spożyte jedzenie zamienia się w tkankę tłuszczową. A my nie musimy jeść kolacji z zegarkiem w ręku. 🙂

źródło: pixabay.com

 

  1. Wstręt do aktywności

Pomimo, że samym ruchem bez diety za wiele się nie zdziała, to na rezultaty diety bez ruchu trzeba naprawdę długo czekać. Najlepiej połączyć te dwie rzeczy. Być może masz wstręt do siłowni, czy pływania, ale przecież ruch to nawet zwykły spacer. Możesz również ćwiczyć w domu. Jednak pamiętaj też o tym, że samymi brzuszkami nie spalisz tłuszczu z brzucha. Niezbędne są bardziej dynamiczne, wręcz wytrzymałościowe ćwiczenia. Im bardziej się zmęczysz – tym bardziej działa to na twoją korzyść. Bieganie, czy rower są od dawna znanymi sprzymierzeńcami w spalaniu tkanki tłuszczowej.

źródło: pixabay.com
  1. Podjadanie

O tym raczej doskonale wiesz. Podjadanie,  zwłaszcza tych słodkich przekąsek, niezbyt dobrze odbije się na twojej figurze. Nieregularne jedzenie, związane z podjadaniem może znacznie rozregulować metabolizm…oczywiście na twoją niekorzyść. Słodkie batony, cukierki, czekolady mogą sprawić, że zupełnie nie zobaczysz efektów swojej pracy włożonej w odchudzanie. Jednak jeżeli już musisz „coś wszamać” między posiłkami, niech to będą warzywa, migdały, orzechy, lub po prostu niesłodzona kawa. Tego typu przekąski pozwolą Ci zapomnieć o głodzie, a tym samym zniwelują chęć sięgnięcia po słodkie.

źródło: pixabay.com

 Zobacz co jeść dla zdrowia i urody!

  1. Zdradzieckie napoje

Mówi się, że na diecie nie można zbyt wiele jeść. Rzadko kiedy mówi się o piciu. Wiele osób więc rekompensuje sobie głód, słodkimi napojami, sokami, nektarami, czy o gorsza gazowanymi napojami. Niestety, ale to wszystko zawiera cukier, co wiąże się z naprawdę sporą ilością nadprogramowych kalorii ( nie licząc specjalnych napojów „bez cukru”, które są słodzone sztucznymi słodzikami). Oczywiście punkt o zdradzieckich napojach tyczy się też picia alkoholu, który jest ogromnie kaloryczny. I o ile sporadycznie wypijana 1 lampka wytrawnego wina (ok. 90kcal) jeszcze nie powinna nam zaszkodzić, to codzienne picie kilku piw, gdzie jedno zawiera 250-300kcal może już negatywnie odbić się na naszej figurze.

źródło: pixabay.com

Zastanawiasz się dlaczego jesteś na diecie, a wciąż nie chudniesz? Zastanów się, czy nie popełniasz któregoś z wymienionych tutaj błędów.

Zobacz, jakie 10 zachowań niszczy Cię psychicznie.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!